Facebook

Poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania z dziejów indyka

Skąd się wziął indyk?
 
Skąd się wziął indyk?

Indyki pierwotnie zamieszkiwały Amerykę Północną, a dokładnie wulkaniczny płaskowyż na północ od miasta Meksyk. Historycy są zgodni, iż indyki jako pierwsze zostały udomowione przez Azteków w czasach prekolumbijskich. Do Europy pierwszy sprowadził je Giovanni Caboto (włoski żeglarz pływający pod angielską banderą ) w 1497 roku, ale dopiero ptaki przywiezione w XVI wieku stały się istotne dla rozwoju hodowli w Europie. W następnym stuleciu indyki trafiły do Polski. Co ciekawe, to jedyny ptak i jedyne większe zwierzę z Ameryki Południowej, którego hodowla pełną parą przyjęła się w Europie! Ten reprezentant kontynentu amerykańskiego dla wielu ludzi był jedynym namacalnym (i do tego jadalnym) świadectwem istnienia jakiegoś innego, odległego świata.

 
Jak popularne jest w Polsce mięso z indyka?
 
Jak popularne jest w Polsce mięso z indyka?

Bardzo! Polacy pokochali mięso z indyka, które stało się trzecim po kurczaku i wieprzowinie najpopularniejszym mięsem w Polsce - spożywanym na co dzień. Nie stało się to od razu. W Polsce indyki pojawiały się najprawdopodobniej około 1560 roku. Inwentarze majątkowe dowodzą, że indyk był początkowo mieszkańcem tylko szlacheckich folwarków. Był to ptak rzadki i cenny. Początkowo  zdobił raczej magnackie i biskupie parki oraz ogrody niż stoły. Na szczęście teraz wszyscy mogą się cieszyć jego smakiem!

 
Jakie są zalety mięsa z indyka?
 
Jakie są zalety mięsa z indyka?

Jest ich wiele.
Mięso z indyka słynie ze swoich walorów zdrowotnych – polecane jest przy dietach antyalergicznych i niskokalorycznych. Ze względu na niską zawartość tłuszczu i dużą zawartość białka, jest łatwo przyswajalne i lekkostrawne.
Ponadto mięso z indyka jest stosunkowo proste w przygotowaniu – nie wymaga długotrwałej obróbki termicznej ani zmiękczania mięsa przed przygotowaniem. Należy tylko uważać, aby nie doprowadzić do przesuszenia mięsa podczas zbyt długiego pieczenia, duszenia czy smażenia.
Ze względu na delikatność smaku doskonale komponuje się z różnego rodzaju dodatkami, które można dobrać według gustu – od słodkich, poprzez łagodne, ziołowe do pikantnych. Świetnie czuje się zarówno w klimatach kuchni europejskiej, jak i dalekowschodniej czy amerykańskiej. Warto poeksperymentować i na stałe wprowadzić do swojego menu ulubione potrawy z indyka (patrz przepisy).

 
Czy wszystko jedno jaką część indyka wykorzystam do przepisu?
 
Czy wszystko jedno jaką część indyka wykorzystam do przepisu?

Nie, każdy element z indyka ma nieco inne walory smakowe i przeznaczenie kulinarne. Warto docenić ich różnorodność i poeksperymentować z różnymi elementami. Najpopularniejsze jest mięso z piersi indyka - jasne, ubogie w tłuszcz, stąd polecane przy wszelkiego rodzaju dietach niskoenergetycznych, bogate w łatwo przyswajalne białko. Mięso z piersi nadaje się do wielu potraw - doskonale łączy się ze smakami delikatnymi, pikantnymi, jak i słodkimi. Można śmiało wykorzystywać je do pieczenia i smażenia. Ale uwaga: wymaga krótkiej obróbki termicznej w wysokiej temperaturze. Dlatego sznycle z piersi indyka smażymy szybko z obu stron na rozgrzanym tłuszczu, bądź gorącym ruszcie, a przed pieczeniem obsmażamy z każdej strony tak, aby szybko ścięta zewnętrzna powłoka chroniła soczysty środek pieczeni. Mięso z piersi indyka nie nadaje się do potraw, gdzie obróbka termiczna trwa dłużej - np. gotowania zup czy duszenia. Robi się wówczas suche i pozbawione smaku.
Mniej znanym elementem indyka jest udziec. Mięso z udźca ma znacznie ciemniejszą barwę, bardziej wyrazisty smak i mniej kruchą konsystencję niż pierś. Doskonale nadaje się do pieczenia (uwaga: warto je przed pieczeniem zamarynować i wstawić na kilka godzin do lodówki, nabierze wówczas kruchości), jak również do duszenia, np. przyrządzone a’la strogonow. Znawcy porównują mięso z indyczego udźca do delikatnej cielęciny.
Smacznym daniem są pieczone podudzia z indyka. Docenią je ci, którym udko z kurczaka znika z talerza w mgnieniu oka. Przy pałce z indyka jest co pojeść! Piecze się je w niezbyt wysokiej temperaturze, stosunkowo długo, tak, aby mięso łatwo po upieczeniu odchodziło od ścięgien.
Skrzydła z indyka są idealne jako mięsna baza do zup. Nietłuste, nadają zupom delikatnie mięsny smak, nie przytłaczając innych, np warzywnych nut smakowych.

 
Czy mięso z indyka jest dietetyczne?
 
Czy mięso z indyka jest dietetyczne?

Trudno o bardziej dietetyczne mięso. Kotlet z piersi indyka ważący 150 g to tylko 126 kcal!!! Mięso indycze cechuje delikatna struktura, równomiernie przesycona tkanką tłuszczową. Niewielka ilość tłuszczu zawarta w mięsie indyczym jest lekkostrawna i łatwo przyswajalna.

 
Czy mięso z indyka zawiera jakieś cenne składniki mineralne?
 
Czy mięso z indyka zawiera jakieś cenne składniki mineralne?

Oczywiście, że tak! Zawiera ważne mikroelementy, jak fosfor, regulujący gospodarkę wodną; potas, odpowiedzialny za sprawność kośćca, uwalnianie energii i wchłanianie składników odżywczych; magnez, wspomagające dotlenienie komórek; żelazo oraz cynk, który wspiera system immunologiczny i reguluje zmysł smaku. Mięso indycze zawiera również znaczne ilości witamin z grupy B: niacynę, ryboflawinę i tiaminę, niezbędnych do wzrostu i prawidłowego rozwoju układu nerwowego oraz do utrzymania ogólnej sprawności organizmu. Jest ono też ważnym źródłem niezbędnej dla tworzenia czerwonych krwinek witaminy B12.
Warto wiedzieć, że ciemne mięso z uda zawiera więcej żelaza i cynku niż jasne mięso z piersi, ale ma też nieco wyższą wartość kaloryczną.

 
Czy mięso z indyka jest lekkostrawne?
 
Czy mięso z indyka jest lekkostrawne?

Lekkostrawne to mało powiedziane. Dietetycy zalecają je do spożycia przez małe dzieci, kobiety ciężarne i karmiące, rekonwalescentów, osoby starsze, osoby odchudzające się oraz każdemu, komu zależy na zdrowym stylu życia. Co więcej, mięso drobiowe – zwłaszcza jasne mięso z piersi - szczególnie polecane jest osobom odchudzającym się. Dlaczego? Tłuszcz umiejscowiony jest głównie w skórze, którą łatwo oddzielić od chudego mięsa.

 
Jaka jest zawartość kolagenu w mięsie indyczym?
 
Jaka jest zawartość kolagenu w mięsie indyczym?

Mięso charakteryzuje się niską zawartością kolagenu – idealne w diecie podczas intensywnego wysiłku fizycznego oraz w czasie rekonwalescencji. Zalecane przy alergiach pokarmowych oraz przy dietach odchudzających.

 
Jakie są inne przewagi mięsa indyczego?
 
Jakie są inne przewagi mięsa indyczego?

Białko obecne w mięsie drobiowym jest białkiem pełnowartościowym. Co więcej, obróbka termiczna (gotowanie, smażenie, pieczenie) mięsa indyczego nie powoduje obniżenia wartości odżywczej obecnego w nim białka. Mięso indyka – zwłaszcza jasne mięso z piersi - jest bardzo chude, zawiera mniej tłuszczu niż inne gatunki mięsa.

 
Czy mięso z indyka jest wskazane dla sportowców?
 
Czy mięso z indyka jest wskazane dla sportowców?

Jeśli uprawiasz sport, koniecznym składnikiem Twojej diety powinno być pełnowartościowe białko pochodzące z chudego mięsa drobiowego. To ono przyczynia się do rozbudowy masy mięśniowej oraz odnowy komórek organizmu. Mięso drobiowe zalecane jest przy zwiększonym wysiłku fizycznym nie tylko profesjonalnym sportowcom, ale także amatorom uprawiającym jakąś aktywność. Osobom ćwiczącym zaleca się spożywanie na dobę 2–3 g białka na kilogram masy ciała.

 
Czy mięso z indyka jest szczególnie wskazane przy konkretnych schorzeniach?
 
Czy mięso z indyka jest szczególnie wskazane przy konkretnych schorzeniach?

Tak! Mięso z indyka jest np. szczególnie polecane osobom cierpiącym na podagrę (dnę moczanową), w której kluczowe znaczenie ma odpowiednia dieta. Mięso z indyka jest najbardziej wskazanym przy tej dolegliwości źródłem białka zwierzęcego ze względu na minimalną zawartość puryn. Niestety schorzenie to jest coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród mężczyzn, ze względu na niewłaściwą dietę: spożywanie znacznych ilości tłustych mięs, tłuszczów nasyconych, alkoholu oraz kawy.

 
Czy mięso indyka poprawia humor?
 
Czy mięso indyka poprawia humor?

W łagodzeniu złych nastrojów, także tych na granicy depresji, może pomóc jedzenie mięsa indyka, szczególnie jego ciemniejszych części. To dlatego, że znajduje się w nim L - tryptofan, aminokwas działający korzystnie na nastrój. Zwiększa on wytwarzanie melatoniny oraz serotoniny -hormonów odpowiadających za utrzymanie dobrego stanu psychicznego. Likwiduje problemy ze snem oraz przyspiesza regenerację organizmu. L-tryptofan ma również właściwości uspokajające. Szczególnie podatne na zaburzenia związane z niskim poziomem tryptofanu są kobiety.
Warto wiedzieć, że nie jest zalecane łączenie mleka z indykiem - w mleku również znajduje się  L-tryptofan i takie połączenie może być zbyt dużym obciążeniem dla Twojego organizmu

 
Dlaczego warto wybierać mięso pakowane przez producenta?
 
Dlaczego warto wybierać mięso pakowane przez producenta?

Jest tej samej jakości, ale mamy pewność, że zostało zapakowanie i w higienicznych warunkach. Opakowanie chroni także mięso przed ewentualnym zanieczyszczeniem i wtórnym zakażeniem w transporcie lub w miejscu sprzedaży. Większość mięsa z indyka pakowane jest w tacki w atmosferze ochronnej o obniżonej zawartości tlenu (MAP) lub próżniowo (Vacum), co powoduje, że mięso  dłużej zachowuje świeżość.

 
Jak przechowywać mięso z indyka?
 
Jak przechowywać mięso z indyka?

Mięso indycze w opakowaniach MAP lub Vacum najlepiej przechowywać w lodówce w oryginalnym opakowaniu aż do czasu jego użycia. W lodówce można przetrzymywać drób świeży do dwóch dni, jeśli okres je go przydatności do spożycia nie jest wyraźnie określony jako dłuższy. Drób powinno się wyjąć z opakowania, opłukać pod bieżącą zimną wodą i wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem. Następnie mięso należy przenieść na czysty talerz i przykryć miską, co umożliwi cyrkulację świeżego powietrza, jednocześnie zabezpieczy przed wyschnięciem. Świeży drób należy przetrzymywać na dole lodówki, z dala od mięs gotowanych, ciasta, żywności spożywanej na surowo oraz produktów mlecznych.

 
Na co zwracać uwagę przy kupowaniu mięsa z indyka?
 
Na co zwracać uwagę przy kupowaniu mięsa z indyka?

Kupując mięso indycze, najważniejszą informacją na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to data, do kiedy można spożywać mięso oraz stan opakowania - ważne jest to, aby sprawdzić czy opakowanie jest całe, szczelne i nieuszkodzone. Istotną informacją są wskazane przez producenta warunki przechowywania produktu (w jakiej temperaturze należy przchowywać mięso). Trzeba także zwrócić uwagę na barwę mięsa (barwa zmieniona to przyciemnienie, zsinienie, krwiaki) i jego jędrność. Jeśli opakowanie jest nieszczelne, w miejscu, w którym nie osłania mięsa, następuje tzw. osuszka – barwa mięsa jest biała, „pergaminowa” – takiego mięsa nie należy kupować.
Na etykiecie muszą być następujące pozycje: Nazwa, klasa jakości A (najwyższa) czy B, stan termiczny (świeży czy mrożony), warunki przechowywania (w jakiej temperaturze), termin przydatności, numer weterynaryjny zakładu produkcyjnego, masa netto, numer partii. Mięso pakowane jest zabezpieczone przed zabrudzeniem. Pakowanie Vacum (próżniowo) lub MAP (w modyfikowanej atmosferze, ze zmniejszoną ilością tlenu wewnątrz opakowania) powoduje, że mięso dłużej zachowuje świeżość.